פינוי בינוי בירושלים

פינוי בינוי בירושלים

פרויקטים של פינוי בינוי הינם פרויקטים אשר המטרה שלהם הינה הריסה של מבני מגורים ישנים והקמה של בנייני מגורים חדשים במקומם. בישראל משרד הבינוי והשיכון יכול להכריז על אזורי פינוי בינוי באמצעות צו שתקף למשך 6 שנים, ומדובר בפרויקטים שקמים בישראל משנת 1998 וניתן לראות אותם בכל רחבי הארץ.

למרות היתרונות הרבים שבדבר, מדובר בפרויקטים מורכבים מאוד הכוללים התחייבויות גבוהות מצד היזם של הפרויקט וכן לעיתים רבות קושי עבור הדיירים בדירות הקיימות, ולכן למרות הרצון הרב, עדיין לא רואים מספר גדול מאוד של פרויקטים מהסוג הזה, אך בהחלט ניתן לראות עליה בשנים האחרונות, בעיקר לאור מצוקת הדיור הרבה והרצון ליצור יותר מקומות דיור על השטחים הקיימים בערים השונות, ובעיקר בערים הגדולות.

יעילות הקרקע

פרויקטים של פינוי בינוי מאפשרים שימוש יעיל יותר בקרקעות הקיימות. ניתן למצוא קרקעות רבות במדינת ישראל אשר לא מנוצלות היטב בכלל – קרקעות ענק אשר עליהן ישנם מבנים בודדים ומגורים של מספר מועט של אוכלוסיה, כאשר ניתן להקים עליהם בנייני מגורים שיתאימו למגורים של עשרות ומאות משפחות.

לכן ישנה חשיבות גדולה כל כך בפרויקטים של פינוי בינוי בירושלים ובערים נוספות בהן מצוקת הדיור גדולה, ומצד שני ישנם הרבה שטחים ישנים ולא מנוצלים שניתן להפיק מהם הרבה יותר תועלת.

התחדשות עירונית

עוד יתרון של פינוי בינוי הוא העובדה שמדובר בפרויקטים אשר יכולים להביא חידוש לאזור ולעיר כולה. ישנם אזורים רבים אשר בשל התיישנות, אופציות מגורים לא אטרקטיביות והגירה שלילית רבה הופכים לאזורים ריקים, חלשים ובעייתיים אשר יכולים להשפיע על האזור ואפילו על העיר כולה. לכן, במצב בו מפנים את השטחים הללו ומחדשים אותם באמצעות בניה חדשה, שטחים ציבוריים אטרקטיביים וכדומה, ניתן להפוך את האזור ואת העיר לאטרקטיביים יותר ולאפשר מגורים של משפחות רבות ואוכלוסיה איכותית אשר תחדש את האזור ותהפוך אותו לאיזור מגורים לגיטימי ופורח, מה שכל עיר צריכה לשאוף לו, ומה שייצור הרבה יותר אופציות מגורים ובהחלט יכול לסייע לפיתוח הערים ויצירת פתרון למצוקת הדיור.