גדרות עץ

גדרות עץ – סוף מעשה במחשבה תחילה

יש מספר סיבות אפשריות לרצון להקים גדר עץ. גדרות שכאלה מספקות פרטיות, מייצרות חציצה מתבקשת בין שכנים, מונעות כניסת בעלי חיים, תוחמות שטח שיש בו ילדים קטנים כך שלא יצאו ללא השגחה ועוד. כל גדר גם משפיעה במידה ניכרת על האסתטיות של המרחב, ובנוסף ישנם שיקולים הנדסיים שונים במסגרת התקנת גדרות עץ שיהיו יציבות ועמידות.

המסקנה: ה"סוד" של גדר אפקטיבית ומועילה לטווח הארוך הוא תכנון מוקדם מוקפד.

העצים המתאימים לבניית גדר

באופן טבעי אחת ההחלטות החשובות ביותר לגבי גדרות עץ היא סוג העץ. האופציות הנפוצות ביותר הן אורן ואיפאה, וגם עץ סינטטי הוא אפשרות שתמיד כדאי לקחת בחשבון. היתרון העיקרי של עץ אורן הוא המחיר האטרקטיבי של הגדר, וזאת משום שאורן הוא עץ זמין מאוד וקל לעיבוד, כך שמושקעות בו מעט שעות עבודה יחסית. גדר מעץ איפאה מתאפיינת במראה יוקרתי במיוחד ולכן מתאימה למשל לבתים פרטיים מעוצבים שרוצים לשמור על חזות מרשימה בכל פרט ופרט. גדר סינטטית היא בעלת מראה אחיד שנשמר היטב לאורך זמן.

מה כולל תכנון גדרות עץ?

תכנון הגדר מורכב משלל החלטות: האם הגדר תהיה אופקית או אנכית, מה יהיה רוחב כל קורה, מה יהיו המרווחים בין הקורות, ועוד.

השיקולים שנלקחים בחשבון לצורך ההחלטות הנ"ל הם גם פרקטיים וגם אסתטיים. עבור מקסימום פרטיות למשל המרווחים בין הקורות יהיו מינימליים, ומצד שני למי שזקוק לגדר אבל מעדיף אותה נוכחות כמה שפחות, המרווחים יהיו גדולים יותר.

במידה ומשולב בגדר שער, חשוב כמובן למקם אותו באופן אופטימלי, ולהבטיח חיבור מדויק בינו לבין הקורות. כמו כן כוללת התקנת גדר ייעוץ סביבתי כך שההרמוניה עם הסביבה תהיה מוצלחת במיוחד.

איך מבטיחים יציבות מרבית?

גדרות עץ יציבות לטווח ארוך נשענות על התקנה מקצועית ובפרט על נקיטת אמצעים רלוונטיים לחיזוק הגדר ולהגנה עליה מפני רוחות, פגעי מזג אוויר וגם ניסיונות חבלה מצד בני אדם. בהקשר זה כדאי לדעת שיש הבדל משמעותי בין הקמת גדרות עץ על אדמה או על בטון, כשבמידת הצורך ייעשה שימוש גם בעמודי ברזל להבטחת מקסימום יציבות.