רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה יד שנייה

נדל"ן הוא תחום מורכב שההחלטות בו כרוכות בסכומי כסף גבוהים מאוד. במיוחד ישנה הדילמה בין רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה יד שנייה. באופן טבעי אין בחירה אחת נכונה ואחת לא, אלא ישנם שיקולים שחשוב לבחון כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם.

העלות של רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה יד שנייה

העלות של רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה יד שנייה גבוהה יותר. מצד שני אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם התמורה גבוהה יותר – אם ישנן שתי דירות באותו לוקיישן ובאותו גודל, במבנה בעל מאפיינים דומים (למשל בשני המקרים יש מעלית, חנייה וכו'), אין ספק שזו שזה עתה נבנית תהיה טובה יותר מזו שכבר חיו בה כך וכך שנים, גם אם תוחזקה באופן מוצלח.

בהתאם ההחלטה היא למעשה האם לבחור דירה חדשה או לקנות דירה יד 2 שתהיה מעט גדולה יותר או באזור טוב יותר. אם בוחרים בדירה יד 2, חשוב לבצע בה בדיקות קפדניות כדי שלא יצוצו הפתעות לא נעימות אחרי שתיכנסו לגור בה.

דגשים משפטיים חשובים כשקונים דירה מקבלן

עוד הבדל בין רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה יד שנייה הוא בחוזה. מאחר שקבלנים עוסקים בתחום באופן שוטף וחותמים על הסכמי מכירה רבים, בדרך כלל הם מנוסחים לטובתם ועלולים שלא להבטיח את הזכויות המהותיות של הקונים.

בהתאם, כשאתם קונים דירה מקבלן חשוב להגיע עם עורך דין מיומן ולא להסס לדרוש שינויים בחוזה. בפרט חשוב להקפיד שמועד מסירת הדירה לא יוכל להידחות מעבר לפרק זמן סביר, ושלא ייווצרו פערים גדולים מדי בין המפרט המובטח לבין המצב בפועל.

מועד המעבר

יתרון חשוב של רכישת של דירה יד שנייה בהשוואה לרכישה של דירה מקבלן הוא הידיעה הוודאית לגבי מועד הכניסה אליה, שנמצא כמובן בשליטתכם ומצוין באופן ברור בחוזה. כשהדירה עדיין לא התחילה להיבנות, או נמצאת בשלבי בנייה, אי אפשר לדעת בוודאות מתי יושלמו הפעולות ומתי היא תהיה מוכנה לאכלוס. למי שגר בשכירות התוצאה עלולה להיות מוקש של ממש, וחשוב לקחת זאת בחשבון.